top of page

VÝBOR PRO VĚZNĚNÉ SPISOVATELE

Posláním Výboru je podpora pronásledovaných spisovatelů po celém světě. Výbor pro vězněné spisovatele pracuje v součinnosti s londýnským Writers in Prison Committee (WiPC) Mezinárodního PEN klubu. Výbor využívá databáze londýnského centra a zapojuje se do práce ve prospěch spisovatelů a novinářů, kteří jsou vězněni nebo pronásledováni z titulu své profese v zemích a regionech, kde je ohrožena svoboda slova a tisku. Mezináordním dnem vězněných spisovatelů je 15. listopad.

Výbor pro vězněné spisovatele Českého centra Mezinárodního PEN klubu pracuje v tomto složení:

  • Jana Červenková

  • Jiří Hájíček

  • Markéta Hejkalová (PEN klub)

  • Libuše Ludvíková (Společnost přátel PEN klubu)

Nejčastěji využívanými prostředky podpory vězněných či ohrožených spisovatelů jsou dopisy adresované prezidentům, vládám, parlamentům či ostatním oficiálním institucím v dané zemi. Výbor se také připojuje ke kampaním vedeným WiPC a snaží se podle svých možností informovat o jednotlivých případech na těchto webových stránkách případně v tisku a ostatních médiích. Morální podporou pronásledovaných spisovatelů je také možnost čestného členství národních center PEN klubu.

V Knihovničce PEN klubu vydává České centrum Mezinárodního PEN klubu díla spisovatelů, kteří nemohou publikovat ve svých zemích. Dosud zde byla vydána běloruská poezie, kubánský básník Jorge Olivera, kurdský básník Ahmed Aríf či čínský nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao Po. Knížky vycházejí většinou dvojjazyčně, jsou distribuovány autorům a také českým i světovým médiím.

V roce 2011 začal Výbor pro vězněné spisovatele a celé České centrum Mezinárodního PEN klubu pořádat českou podobu mezinárodního literárního festivalu Free the Word! Festival Free the Word je pořádán ve spolupráci s mezinárodním PEN klubem v mnoha zemích světa. První český ročník festivalu Free the Word se konal pod názvem Knihy a svoboda na 21. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě v říjnu 2011 a jeho tématem byly mj. česko-rakouské vztahy (což bylo inspirováno výročím Karla Havlíčka Borovského) či Bělorusko. Druhý ročník s názvem Sny a svoboda se bude konat 19. a 20. října 2012 při 22. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

 

Writers in Prison Comitee of PEN International

WiPC byl založen v Londýně v rámci Mezinárodního PEN klubu v roce 1960 jako reakce na množící se pokusy umlčet hlasy opozičních spisovatelů a novinářů v různých regionech světa.

V poslední době WiPC monitoruje více než 700 případů ročně a spravuje databázi  pronásledování spisovatelů a novinářů. Podrobnosti o konkrétních případech ohrožení života a svobody spisovatelů a novinářů podávají operativní zprávy, tzv. Rapid Action Network.

Dvakrát do roka pak vydává WiPC seznam jmen uspořádaný podle jednotlivých zemí světa. Zde jsou uvedeny případy vězněných, zadržených nebo jinak perzekvovaných sisovatelů a novinářů z důvodu jejich nenásilných politických aktivit nebo výkonu profese.

WiPC spolupracuje také s OSN a snaží se tak obrátit celosvětovou pozornost jak na jednotlivé případy, tak obecně na otázky lidských práv v problematických regionech. Předsedkyní WiPC je v současné době Salil Tripathi.

 

bottom of page